Święto Muzyki 2019

Jesteś tutaj: O Święcie » Historia Święta Muzyki

Historia Święta Muzyki

1982: Pierwsze Święto Muzyki (Francja); Jack Lang (minister kultury w rządzie François Mitteranda) proponuje muzykom amatorom uliczne występy w Paryżu, pierwszego dnia lata, w godzinach od 20.30 do 21.00. Sukces święta przekracza najśmielsze oczekiwania. Ponad tysiąc muzyków koncertuje na ulicach, w kawiarniach, na placach, w klubach. Wielka Orkiestra paryskiej Opery prezentuje na placu przed Pałacem Garnier Symfonię Fantastyczną Berlioza.

1983: Święto Muzyki ogarnia cały Paryż. Ponad 30-tysięczny pochód towarzyszy Jacques’owi Higelinowi od placu Republiki do placu Bastylii. Yanis Xenakis komponuje specjalnie z okazji Święta Muzyki Le Chant des Soleils (pol. Pieśń Słońc). Przy pomocy ogromnych ekranów i monitorów video, pieśń wykonana zostaje w 10 miastach północnej Francji i w Paryżu. Maurice Baquet z wiolonczelą gra na Sekwanie, na specjalnie skonstruowanych pływako-nartach.

1985: Impreza wychodzi poza Francję. Frédéric Rossif kręci w Paryżu film na żywo ze Święta Muzyki. Zespół rockowy Telephone daje koncert w więzieniu Fleury Mérogis. W 20 innych krajach świata, wzorem Paryża, odbywają się imprezy. Powstanie Europejskiego Święta Muzyki.

1987: Święto Muzyki oficjalnie obchodzone jest w 50 państwach świata.

1989: 230 punktów muzycznych w Nowym Jorku.

1990: Wspólne granie muzyków pochodzenia żydowskiego i arabskiego w Paryżu.

1991: 10. edycja Święta. Orkiestra Filharmoniczna Radia Francuskiego na dziedzińcu Pałacu Luwru w Paryżu gra muzykę Mozarta.

1992: Koncert gwiazd muzyki afrykańskiej w Dakarze, stolicy Senegalu. Ponad 700 muzyków wojskowych orkiestr na placu Inwalidów daje niezapomniany koncert iluminowany światłami z okazji 200-lecia Marsylianki.

1993: Pianista Christopher Beckett daje koncert dla dzieci, ofiar wojny w byłej Jugosławii, na stoku Mont Blanc, na wysokości 3600 metrów n.p.m.

1994: Świętu patronuje prezydent Francji François Mitterand.

1995: Po Marnie i Sekwanie pływają barki muzyczne. Po Champs Élysées kursuje 10 czołgów ciągnących platformy z perkusistami.

1997: Podpisanie Karty partnerów Europejskiego Święta Muzyki przez dziesięć krajów w Budapeszcie. Karta przypomina zasady Święta i umożliwia międzynarodową wymianę muzyków.

1998: Pierwszy znaczek pocztowy zadedykowany Święcie Muzyki. Tego dnia Święto Muzyki obchodzone jest w całej Europie.

1999: 100 państw świata deklaruje organizację Święta Muzyki, pierwszego dnia lata. W salach francuskiego Sejmu rozlega się hip hop w wykonaniu Cheb Mami i Jacquesa Higelina.

2000 : Interpretacja Ody do radości w różnych stylach muzycznych (rock, reggae, rap, techno etc.) w kilkunastu miastach Europy.

2001: 20. edycja Święta. Pierwsza transmisja Święta Muzyki „na żywo” w Internecie.

2007: Pierwsza edycja Święta Muzyki w Toruniu gromadzi setki muzyków i jest jedynym tego typu wydarzeniem w Polsce.

2016: Święto Muzyki w Toruniu odbywa się już od dziesięciu lat!

  «   Wstecz