Święto Muzyki 2019

Jesteś tutaj: O Święcie » Idea Święta Muzyki

Idea Święta Muzyki

Święto Muzyki (fr. Fête de la Musique, ang. World Music Day), to cykliczna impreza odbywająca się na całym świecie 21 czerwca, w pierwszy dzień lata.

Oryginalna nazwa w języku francuskim, „Fête de la Musique” jest grą słów, homofonem wyrażenia „Faites de la musique!” (pol. Róbcie muzykę!), które stało się przewodnim zawołaniem do uczestnictwa w imprezie.

Impreza promuje muzykę w dwojaki sposób:

  • zachęca muzyków do spontanicznego grania koncertów na ulicach miast i w miejscach publicznych
  • umożliwia szerokiej publiczności dostęp do różnych stylów muzycznych (muzyka klasyczna, jazz, rock, poezja śpiewana, chór, muzyka elektroniczna, etno itd.)

Święto Muzyki różni się w zasadniczy sposób od innych imprez kulturalno-muzycznych, koncertów, festiwali. Wydarzenie jest skierowane zarówno do amatorów, jak i do tych, którzy zajmują się muzyką zawodowo. Nawołuje do spontanicznego stawienia się w przestrzeni publicznej danego miasta i grania darmowych, otwartych koncertów. Święto Muzyki nie ma jednego epicentrum, ale powstaje w wielu miejscach (tzw. punktach muzycznych) na zasadzie ruchu społecznego i współpracy obywateli: muzyków, publiczności i koordynatorów.

  «   Wstecz